Faktura bez VAT - Wystawianie faktur (dawniej rachunków) przez przedsiębiorców zwolnionych z vatu

Utworzono: 2014-01-07
Ostatnia aktualizacja: 2023-06-26
Liczba odwiedzin posta: 24373

W nawiązaniu do zmian przedstawionych przez Ministra Finansów dotyczących wystawiania faktur zamiast rachunków, przez przedsiębiorców zwolnionych z VAT, w naszym systemie wprowadziliśmy kolejne rozwiązanie.

Obecnie aby wystawić fakturę bez vatu wystarczy odznaczyć checkbox "Uwzględniaj podatek VAT na fakturach", który znajduje się w: Ustawieniach > Ustawienia konta > Twoje konto.Zaznaczenie go wpływa na automatyczne wystawianie faktur wraz ze stawką vat.
Inne sposoby na wystawienie faktury bez stawki vat opisaliśmy tutaj.Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
miroslaw.szylar@gmai
dostałem fakturę z zagranicy ,nie byłem zarejstrowany i otworzyłem podgląd i straciłem fakturę przychodzącą na mojego meila

2014-05-09 22:29ulo251636
loko_86@wp.pl
Witam, nie jestem czynnym płatnikiem VAT a prowadze działaność w formie ryczałtu.
Dla kupującego moją usługę (klient jest czynnym płatnikiem VAT) ja wystawiam fakturę bez VAT - zgadza się?
Klient będący czynnym płatnikiem VAT może pomniejszyć sobie koszty uzyskania przychodu na podstawie takiej faktury? Klient oczywiście jest na zasadach ogólnych

2014-05-27 22:02


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam!
jak sam Pan wspomniał na takiej fakturze nie będzie uwzględnionego VAT, w takim razie klient będący czynnym płatnikiem VAT nie będzie miał czego odliczyć od przychodu.

2014-07-30 15:32


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam.
Faktura eksportowa to zwykła faktura VAT z wartością VAT 0 dla kontrahentów z Unii, albo notacją "np." dla kontrahentów z poza Unii.

2014-07-30 15:35


Avatar sugester medium
Jakub
Na szablonie default w nazwie faktury nie występuje słowo "VAT". Jest po prostu "Faktura numer ..." czy nie powinno być "Faktura VAT numer"? Mam zaznaczony box uwzględniający wystawianie faktury VAT.

2017-02-13 16:34


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna  
Witam, nie ma wymogu żeby w nazwie faktury było umieszczone słowo VAT. Można go jednak dodać wchodząc w zakładkę Ustawienia> Ustawienia konta> Wydruki> Własne nazwy dokumentów. 
   
Na szablonie default w nazwie faktury nie występuje słowo "VAT". Jest po prostu "Faktura numer ..." czy nie powinno być "Faktura VAT numer"? Mam zaznaczony box uwzględniający wystawianie faktury VAT.

2017-02-13 16:40


Avatar sugester medium
Urszula
Czy jest możliwość zawarcia dopisku "Faktura dokumentuje świadczenie usług zwolnionych z podatku od towarów i usług na podstawie art.113 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2014r. ..." ?
Nie widzę takiej opcji, a zależy mi na tym aby dopisek był widoczny na fakturze.

2019-02-24 21:15


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
tak mamy taką funkcjonalność w systemie.
Informacje o użyciu powodu zwolnienia z podatku wyświetlają się do wyboru po użyciu na fakturze stawki ZW: https://pomoc.fakturownia.pl/4584423-Faktura-ze-stawka-ZW-z-okresleniem-postawy-zwolnienia-z-podatku-VAT.
Pozdrawiam,
Piotr

2019-02-25 09:28


Avatar sugester medium
Danuta K.
Witam wszystkich, którzy poszukują pomocy na tej stronie. Powoli czytajcie wszystkie podpowiedzi , a wypełnicie fakturę. Nie miałam pojęcia jak się do tego zabrać, ale dałam radę. Ten program jest bardzo dobry dla takich początkujących jak ja. Mnie interesowała faktura bez VAT. Dziękuję Piotrowi W. za dokładne prowadzenie przez program każdego zainteresowanego.

2019-06-07 20:22


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam serdecznie,
dziękuję za miłe słowa w imieniu swoim i całego zespołu helpdesku. Miejmy nadzieje, że z naszą pomocą oraz posiłkując się odpowiednimi artykułami w naszej bazie wiedzy, nie będzie już problemu z korzystaniem z programu.
Życzymy owocnego korzysta z programu.
Pozdrawiam,
Piotr

2019-06-10 12:08


Avatar sugester medium
kontaktinwest
Witam, zależy mi by na fakturze była informacja o zwolnieniu (ZW) bez informacji dlaczego jedynie w tabeli gdzie jest vat, bo chyba tyle wystarczy przy zwolnieniu podmiotowym jednak po wystawieniu faktury po zakupie na platformie woocomerce zawsze musze edytowac istaniejącą fakturę dodając w niej tą opcję podatku- zw. Jest bardzo duzo ustawien odnosnie zwolnenien i poki co zadne nie wpłynęło by działało to prawidłowo. Prosze o pomoc. 2 sprawa te faktury głównie wystawiam osobom fizycznym a domyslnie na tych fakturach jest informacja iz jest to faktura ,,na firmę i to takze jest domyslnie. 3 temat to brak pola z nazwiskiem wystawiającego to rowniez musze w edycji wystwaionej faktury nadaawać. (klienci otrzymują najpierw automatycznie nieootrawidłowe faktury potem poprawiam te problemy które opisałam i wysyłam ponownie gdyz funkcjonalnosc mojej platformy dziala automatycznie. Wszelkie inne funkcje jak dział firmy do konrektnej faktury logo i tp działają prawidłowo. Prosze o pomoc

2021-05-04 03:15


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
z tego co zrozumiałem na podstawie fragmentu "po wystawieniu faktury po zakupie na platformie woocomerce" - posiada Pan integrację API sklepu Woocommerce z Fakturownią i to integracja automatycznie wystawia dokumenty?

W przypadku integracji API, dokumenty wystawiane są z takimi danymi, jakie integracja przesyła w żądaniu API. W Ustawieniach integracji musi więc Pan ustawić odpowiednią stawkę VAT "zw".

Faktury domyślnie wystawiane są na firmę, aby faktura była wystawiona na osobę prywatną, w żądaniu API musi zostać przesłany odpowiedni rekord, który określi, iż podmiot nie jest firmą. Rekord odpowiedzialny za określenie prawda/fałsz, czy podmiot jest firmą, to:
"buyer_company" : "1" - czy klient jest firmą
Dokumentacja API: https://github.com/fakturownia/api

Puste pole na podpis wystawcy można wstawić w Wydrukach. Określenie domyślnego nazwiska wystawcy dostępne jest w Ustawienia -> Ustawienia konta -> Konfiguracja, przesyłam instrukcje:
https://pomoc.fakturownia.pl/3967983-Widoczne-puste-pole-na-podpis-odbiorcy-wystawcy
https://pomoc.fakturownia.pl/675060-Domyslne-imie-i-nazwisko-wystawcy-lub-osoba-kontaktowa

Pozdrawiam
Kacper

2021-05-05 16:23


Dodaj komentarz