Dodawanie numeru konta bankowego

Utworzono: 2019-12-11
Ostatnia aktualizacja: 2024-05-17
Liczba odwiedzin posta: 14072Chcesz, by na wystawianych przez Ciebie fakturach widniał zawsze Twój numer konta firmowego? Ustaw go raz, a już nigdy więcej nie będziesz musiał tego robić. Chyba że zmienisz numer - wtedy po prostu wejdziesz do opcji i dokonasz sprawnej i banalnie prostej edycji.

Aby dodać numer konta, który będzie wyświetlał się na fakturze, zaloguj się do swojego konta w Fakturowni i kliknij Ustawienia > Dane firmy, potem w małe koło zębate po prawej stronie, a następnie Edytuj. Tam znajdziesz sekcję Bank i pole Konto bankowe.Tutaj wprowadź do pola Konto bankowe numer swojego konta.

Warto pamiętać, że na świeżo założonym koncie nie występuje opcja Edycji działu. Wówczas po przejściu z Ustawień do Danych firmy, to tu należy uzupełnić dane.

Po wprowadzeniu numeru konta w tej konkretnej rubryce i zapisaniu zmian, na każdej nowej fakturze będzie on już dodany automatycznie.


Jak dodać więcej numerów kont?


Chcesz dodać więcej numerów kont widocznych na jednej fakturze? Wprowadź do wyżej opisanej rubryki wszystkie numery Twoich firmowych kont. Rozdziel je znacznikiem odpowiadającym klawiszowi Enter:  <br />.

Powinno to wyglądać następująco: 
Znacznik break - numer konta bankowego, ponownie znacznik break i kolejny numer konta bankowego

<br /> Bank1 12345675823132139 <br /> Bank2 98765434254353321

2 konta Ustawienia

Jeżeli dodajesz dwa konta o różnych walutach, to również możesz je odpowiednio oznaczyć. Oto przykład jak zrobić to poprawnie: 

Znacznik break - skrót oznaczający walutę np PLN - numer konta bankowego - ponownie znacznik break i analogicznie kolejne konto walutowe 

<br /> PLN 12345675823132139 <br /> EUR 98765434254353321

Po zapisaniu zmian, na nowej fakturze numery będą wyświetlane w następujący sposób:

2 konta podgl%C4%85d

Jeśli numery kont bankowych są z innych banków, wówczas pole Bank zostaw puste. W przypadku, gdy są z tego samego banku, to w polu Bank wpisz jego nazwę, natomiast w polu konto bankowe przed numerem możesz dopisać dodatkowe oznaczenie np. nazwę oddziału lub inne nazwy własne takie jak numer do rozliczeń dla klienta detalicznego, numer do rozliczeń dla klienta hurtowego czy zwyczajnie - “konto bankowe nr 1”, “konto bankowe nr 2”, np.:

<br /> Oddział Warszawa 12345675823132139 <br /> Oddział Kraków 98765434254353321

<br /> Konto do rozliczeń klienta detalicznego 12345675823132139 <br /> Konto do rozliczeń klienta hurtowego 98765434254353321
 

Kilka kont firmowych


Masz kilka kont firmowych i chcesz mieć możliwość wyboru jednego z nich podczas wystawiania faktury? Masz taką opcję! W jaki sposób to zrobić? Wystarczy dodać numery konta do swojego konta w systemie poprzez wykorzystanie opcji tworzenia nowego działu firmy. Nowy dział może różnić się od początkowego jedynie numerem konta. Program wprowadzi wówczas nowy dział z powielonymi danymi firmy, ale zostawi miejsce do uzupełnienia konta bankowego.

Aby to zrobić, przejdź do menu Ustawienia > Dane firmy > Dodaj konto bankowe. Dokonaj edycji, wpisz numer drugiego konta bankowego, opcjonalnie nazwę banku lub kod SWIFT oraz ewentualnie zmień nazwę skróconą konta. Jeśli tego nie zrobisz, automatycznie zostanie do niej dopisana cyfra w celu rozróżnienia dwóch podobnych do siebie kont.

Warto pamiętać, że w przypadku uzupełnienia rubryki Waluta konta bankowego w konfiguracji konta/działu, wybrana waluta będzie domyślnie pojawiać się na formatce, wystawianej z tego działu faktury. Zmiany zatwierdź przyciskiem Zapisz.Co ważne, powielone zostaną dane firmy, przy której widnieje wyraz Tak w rubryce GŁÓWNY. Jeśli chcesz, aby głównym był inny dział, możesz zrobić to, naciskając przycisk Edytuj za pomocą widocznego przy nim koła zębatego i zaznaczając pole wyboru Główny, a następnie Zapisz

Po uzupełnieniu i zapisaniu zmian będziesz mieć do wyboru kilka tych samych działów z różnymi numerami kont bankowych.

Wystawienie faktury a konta bankowe


Mając już zdefiniowanych sprzedawców z różnymi kontami bankowymi, możesz przejść do wystawiania dokumentu. Podczas tworzenia faktury masz możliwość wybrania sprzedawcy z kontem bankowym, które Cię interesuje, naciskając przycisk Edytuj i wybierając jednego ze sprzedawców z odpowiednim kontem bankowym.

System nie pozwala na wstawienie kilku kont bankowych na jednej fakturze, możesz jednak wstawić je ręcznie na fakturę, postępując zgodnie z instrukcją zawartą w artykule Kilka kont bankowych na jednej fakturze.

Dlaczego pomimo określenia w ustawieniach konta PLN jako domyślnej waluty na fakturach, faktury wystawiają się z walutą EURO?

 

Jeśli na koncie masz kilka działów i ten, który wybrałeś do wystawienia faktury, ma określoną walutę w Ustawienia > Dane firmy w polu Waluta konta bankowego, to jest ona domyślną walutą, która znajdzie się automatycznie na fakturze.

Aby to zmienić, edytuj dział i w polu Waluta konta bankowego zmień walutę na PLN lub zostaw pole Waluta konta bankowego puste, wtedy system zaciągnie walutę ustawioną z ustawień konta Ustawienia > Ustawienia Konta.

Jeśli mimo tych zmian, waluta wciąż widnieje jako EURO, sprawdź Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Faktury i dokumenty > Waluta > Domyślna waluta na fakturach

Aktualizacja numeru konta na istniejących dokumentach


Pamiętaj, że zmiany dotyczące numerów kont bankowych będą dotyczyły tylko nowych faktur. Jeżeli chcesz zaktualizować numer konta na już istniejących dokumentach, to musisz je edytować. W tym celu z poziomu podglądu dokumentu z górnej/dolnej belki wybierz Edytuj. W sekcji Sprzedawca kliknij ponownie Edytuj, a następnie przycisk Wstaw aktualny numer konta działu znajdujący się przy polu Konto (zawinięta strzałka) i Zapisz zmiany. System powinien zaktualizować numer konta bankowego na nowy.Sprawdź również: 
Zabezpieczenie przed zmianą numeru konta bankowego na wystawianych fakturach
Możliwość ustalania głównej waluty
Autopłatności płatność przelewem w wielu walutach
Jak wystawić fakturę walutową do zagranicznego kontrahenta?

Ten sam dział lub firma i różne konta bankowe
 Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Rafał M
Część faktur wystawiam w PLN, część w EUR. Czy jest możliwość wprowadzenia do systemu dwóch numerów konta i wyboru odpowiedniego do waluty numeru konta (złotówkowego lub EURO) przy wystawianiu faktury?

2020-02-20 21:02


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
tak informacje o subkontach bankowych np. w różnej walucie znajdzie Pan pod adresem: https://pomoc.fakturownia.pl/153049-Wiele-subkont-z-roznymi-numerami-kont-bankowych.
Pozdrawiam,
Piotr

2020-02-21 08:23


Avatar sugester medium
Aga
Czy jak zmieniam bank i nr rachunku bankowego na nowy, czy jest opcja aby jakoś to wyraźnie zaznaczyć na fakturze sprzedaży ze mam nowy rachunek bankowy? (jakiś kolor, pogrubienie , wielka czcionka? Aby dotychczasowy klient miał większą szanse zobaczyć zmianę.

2021-03-19 16:12


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
zmiana koloru konta bankowego dostępna jest za pomocą kodu CSS w szablonie Default oraz Blue. Przesyłam link do instrukcji: https://pomoc.fakturownia.pl/635217-Zmiana-koloru-i-wielkosc-innych-elementow-na-wydruku-pdf-faktury-za-pomoca-bardziej-zaawansowanych-kodow-css.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-03-22 15:44


Avatar sugester medium
Przemek
Witam.
Czy mogę dodać do faktur numer kolejnego konta ( VAT). Posiadam dwa działy Euro oraz PLN teraz chciałbym do nich dodać numer konta (VAT).

2022-09-10 08:02


Daniel_W
Daniel_W
Odpowiedź główna   Witam,
zgodnie z instrukcją, mogą Państwo dodać dowolne numery kont bankowych do wydruku faktury. Jednak z informacji jakie posiadam nie powinno się podawać konta VAT na fakturach. Przy opłacie faktur z mechanizmem podzielonej płatności, banki samodzielnie rozdzielają przelewy na odpowiednie konta bankowe, nabywcy nie powinni robić wpłat bezpośrednio na rachunki VAT.

Pozdrawiam,
Daniel

2022-09-12 14:45


Avatar sugester medium
HART-MET
Dzień dobry,
Czy można zrobić tak, że są widoczne dwa numery konta na fakturze w jednej walucie?

2023-07-28 15:41


Daniel_W
Daniel_W
Odpowiedź główna   Witam,
waluta nie ma znaczenia. Wystarczy dodać 2 numery kont wg instrukcji z powyższego artykułu.

Pozdrawiam,
Daniel

2023-07-28 16:21


Avatar sugester medium
Artur
Dzień Dobry

Prosiłbym o dodanie opcji informującej o zmianie numeru konta bankowego na fakturach przelewowych coś w rodzaju opcji: Pokaż logo "zapłacono" wyświetlane na fakturach opłaconych. Aktywującej się automatycznie po wybraniu przelewu jako sposób płatności i wyświetlającej napis "UWAGA! ZMIANA NUMERU KONTA BANKOWEGO" a nie widocznej na fakturach opłaconych. Będzie to chyba najwygodniejsze rozwiązanie bez potrzeby używania kody CCS lub wgrywania plików JPEG które wyglądają beznadziejnie na wydrukach nawet jeśli zostały wykonane w wysokiej rozdzielczości.

Pozdrawiam
Artur

2024-03-21 21:01


Dodaj komentarz