Jak wystawić duplikat faktury?

Utworzono: 2012-10-02
Ostatnia aktualizacja: 2023-05-30
Liczba odwiedzin posta: 19301

Duplikat faktury jest dokumentem, który stanowi kopię pierwotnej faktury VAT. Jego zadaniem jest odtworzenie informacji na temat zawartej między Sprzedawcą a Kontrahentem transakcji handlowej. Zastępuje on oryginalną wersję dokumentu, który stanowił potwierdzenie sprzedaży i kupna towaru czy usługi.

O wystawienie duplikatu faktury możesz wnioskować w momencie, kiedy utraciłeś pierwotną wersję dokumentu. Utrata ta mogła nastąpić na skutek zniszczenia oryginalnego dokumentu, zgubienia czy kradzieży.

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • czym jest duplikat faktury;
  • kiedy i kto może wystawić duplikat faktury;
  • kiedy duplikat wystawiony jest poprawnie;
  • jak wystawić duplikat w Fakturowni.
 

Kiedy i kto może wystawić duplikat faktury?


Duplikat faktury VAT może zostać wystawiony przez Sprzedawcę produktu lub usługi na wniosek Nabywcy. Dokument ten może wystawić również osoba upoważniona przez Sprzedawcę. 

Ze względu na to, że jako przedsiębiorca masz obowiązek posiadania pełnej dokumentacji księgowej, w przypadku braku w ewidencji jakiegokolwiek dokumentu jesteś właściwe zobligowany do ubiegania się o uzyskanie duplikatu faktury.
 

Kiedy duplikat wystawiony jest poprawnie?Aby duplikat został uznany za ważny i poprawnie wystawiony dokument księgowy, musi spełnić kluczowy warunek. Tym warunkiem jest pełna zgodność danych na duplikacie względem tych informacji, które zostały zawarte na fakturze pierwotnej. Oprócz tego ważne elementy to oznaczenie ‘duplikat’ oraz widoczna data wystawienia duplikatu.

Jeśli więc np. faktura pierwotna była wystawiona kilka lat temu i podatnik miał inny adres zamieszkania względem dzisiejszego, to na duplikacie nie może zmienić adresu na ten aktualny. Dane na duplikacie muszą być dokładnie takie same jak te na egzemplarzu, na podstawie którego został on wystawiony.
 

Jak wystawić duplikat faktury w Fakturowni?


Aby wystawić duplikat faktury w naszym systemie, przejdź do zakładki Przychody > Wszystkie i na liście znajdź dokument, dla którego chcesz wystawić duplikat. Jeśli znasz numer dokumentu, wpisz go w rubryce 'Szukane słowo lub numer'. Możesz skorzystać również z opcji filtrowania po dacie. Pamiętaj, że domyślnie system wyświetla listę dokumentów, wystawionych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Po wyszukaniu dokumentu kliknij jego numer.Po kliknięciu numeru faktury system przeniesie Cię do jej podglądu.

Z menu podręcznego, które znajduje się ponad dokumentem, kliknij Więcej opcji, a następnie z rozwiniętej listy wybierz Duplikat.System wyświetli komunikat z datą rzeczywistą tworzenia duplikatu. 

Na monicie znajdziesz przycisk Drukuj, którym zatwierdzisz utworzenie duplikatu faktury. W zależności od przeglądarki z jakiej korzystasz, dokument zostanie bezpośrednio pobrany na dysk Twojego urządzenia w formacie PDF (dla Chrome) lub wyświetlony w osobnym oknie przeglądarki z możliwością wydrukowania, a także automatycznie pobrany na urządzenie (dla Firefoxa).

Pobrany dokument, zgodnie z zasadami poprawnie wystawionego duplikatu, będzie zawierał dane w pełni zgodne z fakturą pierwotną oraz oznaczenie duplikat i widoczną datę jego wystawienia


 

Najczęściej zadawane pytania?


Sprawdź najczęściej zadawane pytania na temat dokumentu duplikat:
.
  • Gdzie znajdę rejestr wystawionych duplikatów?
Duplikat jest dokumentem generowanym jednorazowo. Nie mamy w systemie odrębnego rejestru faktur, do których został wydrukowany duplikat. Nie prowadzimy również rejestru samych duplikatów.
 
  • Czy jest możliwość wystawienia duplikatu faktury VAT z ubiegłego roku?
W systemie istnieje możliwość wystawienia duplikatu faktury VAT z dowolnego okresu. Jeśli faktura została wystawiona w zeszłym roku, należy odnaleźć dokument w systemie korzystając z opcji filtrowania dostępnych na liście dokumentów, a następnie wystawić duplikat zgodnie z instrukcją podaną we wpisie.
 
  • Czy duplikat można wystawić dla dokumentów nieksięgowych np. faktur proforma?
Nie ma takiej możliwości. Taki dokument nieksięgowy można wydrukować ponownie bez oznaczenia jako duplikat. 


Przeczytaj również artykuł na naszym blogu odnośnie duplikatu faktury: Duplikat faktury - co to jest i jak go wystawić?


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Jacek
gdzie znajdę rejestr wystawionych duplikatów. Dziękuję

2018-07-20 11:14


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
w systemie nie mamy odrębnego rejestru faktur, do których został wydrukowany duplikat faktury.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-07-20 12:03


Avatar sugester medium
Krzysztof
Witam,
Jak można wystawić duplikaty?
Niestety obecny widok różni się od przykładu podanego powyżej.

Pozdrawiam,
Krzysztof

2019-04-05 16:21


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, obecny widok nie powinien się różnić od podanego na narzucie ekranu. Jeżeli jednak tak jest to proszę o wysłanie takiego przykładu zrzutu ekranu, który to obrazuje.
Pozdrawiam,
Piotr

2019-04-05 16:58


Avatar sugester medium
ID
Czy jest możliwość wystawienia duplikatu faktury VAT z ubiegłego roku?

2019-05-13 09:18


Daniel_W
Daniel_W
Odpowiedź główna   Witam,
Tak, oczywiście jest możliwość wystawienia duplikatu Faktury VAT z dowolnego okresu, również dokumentu wystawionego w ubiegłym roku.
Pozdrawiam,
Daniel

2019-05-13 11:04


Avatar sugester medium
Jacek Śmierzchalski
Dzień dobry, niestety po kliknięciu "duplikat" nie pojawia mi się monit systemu z datą rzeczywistą tworzenia tworzenia duplikatu, tak jak opisaliście to Państwo w instrukcji powyżej.

2023-02-17 15:32


nataliak
nataliak
Odpowiedź główna   Witam,
proszę o informację z jakiej przeglądarki internetowej Pan korzysta.
Proszę także o udzielenie dostępu do kotna dla pomocy technicznej celem analizy sytuacji.
Przesyłam link do instrukcji jak udzielić dostępu do konta dla pomocy technicznej: https://pomoc.fakturownia.pl/148038-Jak-udzielic-dostepu-Pomocy-Technicznej-

Pozdrawiam.

2023-02-17 15:55


Dodaj komentarz