Kurs według Narodowego Banku Polskiego (zgodne z polskimi przepisami)

Utworzono: 2014-11-24
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-30
Liczba odwiedzin posta: 6955

Wystawiając faktury w Fakturowni, masz możliwość wybrania jednego spośród sześciu banków w celu określenia przeliczania waluty według kursu danego banku.

Aby skorzystać z przeliczenia waluty według kursu Narodowego Banku Polskiego, czyli banku centralnego Rzeczypospolitej Polskiej:
  • przejdź do menu Ustawienia > Ustawienia konta 
  • przejdź do zakładki Konfiguracja > Opcje przeliczania walut
  • w rubryce Domyślny bank z kursami walut wybierz opcję Narodowy Bank Polski
  • naciśnij przycisk Zapisz
opcje przeliczania walut

Następnie, podczas wystawiania faktury wybierz walutę wiodącą w rubryce Waluta oraz walutę, na którą chcemy przeliczyć wartość faktury w rubryce Przeliczanie na walutę (widocznej po naciśnięciu przycisku Zobacz więcej opcji). 
Po wybraniu drugiej waluty wyświetlona zostanie rubryka Według kursu, w której będziesz mieć możliwość wybrania rodzaju przeliczonego kursu.
bank
 
Po zapisaniu dokumentu program przeliczy wartość netto, wartość VAT i wartość brutto na wskazaną walutę. 


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Michał
Ten wpis w bazie pomocy nic nie wyjaśnia. Przydałby się jakiś przykład. Z jakiej na jaką walutę przelicza? Kiedy przelicza? Poprawnie, czyli kurs z dnia przed wystawieniem faktury? Gdzie zawiera tą informację, na fakturze?

2018-06-19 15:58


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
proszę sprawdzić czy wpis jest w tym momencie odpowiednio doprecyzowany ? Waluty na dokumencie mogą być dowolne, pod warunkiem, że inna waluta jest w rubryce "Waluta" . a inna w rubryce "Przeliczaj na walutę".
Doprecyzuję Kurs z NBP i EBC przeliczany jest z dnia poprzedniego daty sprzedaży, a nie jak Pan wspomniał daty wystawienia.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-06-19 16:33


Avatar sugester medium
Michał
Panie Piotrze, dziękuję, wpis jest teraz bardziej pomocny. Jestem w trakcie analizowania odpowiedzi API Fakturowni po utworzeniu faktury, niestety wiele pól nie zostało jeszcze nigdzie udokumentowanych :') - w tej sprawie wysłałem do Państwa e-mail. Pozdrawiam, Michał

2018-06-23 20:41


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam serdecznie,
Panie Michale dziękujemy za zgłoszenie na temat API, oczywiście zostanie ono przeanalizowane, a uwagi przesłane do programistów.
Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że dokumentacja nie jest jeszcze całkowicie uzupełniona, co staramy się sukcesywnie poprawiać.
Proszę czekać na odpowiedź w sprawie API,
Pozdrawiam,
Piotr

2018-06-25 07:18


Avatar sugester medium
Daniel
Zlecenie jest w EUR, faktura ma być w PLN wg kursu NBP z danego dnia . Przykład przeliczyć 100EUR data sprzedaży jest 15/01/2020, program automatycznie bierze kurs z dnia poprzedzającego sprzedaż tj:14/01/2020, ale na fakturze ma kurs z dnia 13/01/2020 - jak to zrobić ? Czyli samemu wybrać z jakiego dnia ma być tabela kursów walut NBP ?

2020-01-11 19:23


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
wystawiając fakturę wczoraj czyli 13 stycznia i wybierając datę sprzedaży 15 stycznia nie miał Pan do dyspozycji kursy z dnia 14 stycznia, gdyż ta data jeszcze nie nastąpiła. Dopiero w dni jutrzejszym będzie Pan miał kurs dostępny z 14 stycznia, gdyż banki podają kurs dopiero w dniu następnym.
Pozdrawiam,
Piotr

2020-01-14 10:38


Avatar sugester medium
Eryk Kamiński
Witam,

mam problem z wystawieniem faktury. Prowadzę firmę transportową. Kwotę w zleceniu transportowym mam w EUR. Zleceniodawca chce aby faktura była wystawiona w EUR, ale przeliczona na PLN po kursie z dnia załadunku. Dniem załadunku jest 08.01.2020, natomiast w transporcie datą sprzedaży jest data rozładunku, w tym wypadku 10.01.2020. Teraz ustawiając w programie datę sprzedaży, kurs przelicza mi po dniu poprzedzającym rozładunek, czyli 09.01.2020, a nie 08.01.2020 tak jak chce. Nie ma możliwości ustawienia daty z której chce przeliczać kurs.

Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam.

2020-01-18 15:54


michalj
michalj
Witam serdecznie.

Możemy określić samodzielnie kurs waluty, poniżej przesyłam pomocny link:

​​​​​​https://pomoc.fakturownia.pl/896773-Wprowadzanie-wlasnego-kursu

Proszę sprawdzić jaki był kurs średni waluty w tabeli banku (np. NBP) z dnia 08/01/2020 i wprowadzić go w odpowiednim oknie.

W przypadku dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Michał Janeczek

2020-01-20 12:34


Avatar sugester medium
Qamar
Hello,
Is it possible to add exchange rate manually?
Regards,

2020-04-10 18:04


michalb
michalb
Odpowiedź główna   Hello,
yes, you could add the exchage rate manually.
In order to do so, please go to the Settings > Account settings > Configuration >
Exchange rate options > Use own exchange rate (https://help.invoiceocean.com/800128-Use-own-currency-exchange-rate)
Kind regards,
Michał

2020-04-22 11:34


Avatar sugester medium
Michał
Witam,
Mam pytanie nie ma możliwości podczas wprowadzenia własnego kursu pobrania automatycznie kursu z danego dnia ? Myślę, że ta opcja bardzo by ułatwiła wystawianie faktur oraz przyspieszyła prace w szczególności w firmach transportowych gdzie jak wcześniej wspominała jedna osoba czasami klienci chcą fakturę z kursem z dnia rozładunku a nie z dnia poprzedzającego.
Pozdrawiam
Michał Buzderewicz

2020-10-20 22:45


Avatar sugester medium
Krzyszof
Zdecydowanie, przydałoby się wskazanie dnia kursu. Lub choćby podstawowe opcje jak 1-szy, ostatni dzień miesiąca, dzień wystawienia faktury, dzień poprzedni (czyli aktualny default). Dla faktur cyklicznych jest opcja godziny wystawienia a kurs z dnia jest ogłaszany do 12 bodajże więc można to wtedy wykorzystać i wystawiać fakturę cykliczna po godzinie 12 z kursem danego dnia (np. use case: najem w EUR, faktura cykliczna wystawiana z kursem z pierwszego dnia roboczego m-ca - jak to zapiąć w systemie ? )

2022-05-22 03:20


Avatar sugester medium
Krzysztof
Kolejny use case już trochę dziwniejszy. Sytuacja analogiczna: najem, umowa w EUR, produkt zapisany i wartość dla niego w EUR. Ale na fakturze doliczam dodatkowa usługę już w PLN. Czyli jedma pozycja w EUR do przeliczenia, druga już nie. Jak to sensownie ująć na jednej fakturze w aplikacji (nawet używając własnego kursu, pomińmy na razie ten temat pobierania kursu z wybranej daty)? Dotąd po prostu przeliczałem pozycje w EUR na PLN i dodawałem kwotę z drugiej pozycji w PLN, wystawiając fakturę łącznie z jedną pozycja w PLN (mogły by być dwie pozycje w PLN, to akurat nie ma aż takiego znaczenia)

2022-05-22 18:06


Avatar sugester medium
Aleksandra
Hej. Wystawiam faktury w EUR (usługa jest w EUR i wystawione na zagraniczna firme) ale nawet jest zaznaczę opcje 'nie przeliczaj' to i tak pod tabelka mam podany kurs PLN do EUR z danego dnia. Jak to usunąć? Nie chce tego przeliczać na PLN

2022-05-24 22:50


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
dziękujemy za liczne porady oraz zapytania w temacie przeliczeń kursowych.

- W sprawie opcji tworzenia kursu własnego obecnie należy wpisać kurs ręcznie.
Zgadza się automatyczne pobieranie kursu po zdeklarowanej dacie jest bardzo trafną sugestią. Na naszym forum sugestii, jest już taka sugestia: https://sugester.fakturownia.pl/111360081-Przeliczanie-na-walute?order=popular. Prosimy o głosy w tej sprawie, pozwoli nam to sprawdzić zapotrzebowanie na taką funkcję oraz umieszczenie takiego zgłoszenia na kolejce.

Obecnie pośrednio można skorzystać z automatycznego pobierana kursu, który jest nam potrzebny, ale nie jest tożsamy z dniem poprzednim daty sprzedaży.
Wystawiając faktur można na chwilę wybrać datę sprzedaży o dzień późniejszą, która pasuje do naszego kursu własnego (daty rozładunku, daty załadunku). Zapisać fakturę, następnie sprawdzić jakie dane podał nam system. Skopiować je i podczas następnej edycji faktury i ustawienia poprawnych dat sprzedaży i wystawienia, skopiowane wartości kursu oraz notatki do kursu pisać na fakturę.

- Niezależnie od godziny wystawienia w danej dacie program i tak pobiera kurs z dnia poprzedniego daty wystawienia/ daty sprzedaży na fakturze. Zupełnie nie bierze pod uwagę dnia teraźniejszego przy wystawianiu kursu.
Nie w każdym z banku określenie teraźniejszego kursu to godzina punkt 12:00. Zdarzają się różne godziny popołudniowe. Dlatego z godnie ustawą dotycząca towarów i usług oraz danych widniejących na fakturze kurs pobierany jest zawsze z dnia poprzedniego przed wyznaczoną datą.
Kolejną wytyczną dotycząca danych obowiązkowych na fakturze jest stosowanie jednej waluty na fakturze do określania wartości pozycji na fakturze. Oczywiście do przeliczenia pełnej wartości faktury możemy już się posłużyć kolejną potrzebną walutą, ale pozycje faktury nie mogą mieć więcej niż jednego wariantu waluty.

- Informacja o kursie przeliczenia VAT pomimo nie zastosowania przeliczania na walutę w systemie jest kolejny obowiązkiem w polskim prawie związanym z prawidłowym wystawieniem faktury.
Po krótce mówi o na o tym, że jeżeli wystawiamy fakturę w walucie zagranicznej, a sprzedawca jest kontrahentem rozliczającym się w Polsce, to wymogiem na fakturze jest poprawne przeliczenie wartości VAT-u na danej fakturze w PLN.

Ustawiają w systemie walutę główną konta na inną niż PLN, program nie podpowiada na fakturach formułki o kursie: https://pomoc.fakturownia.pl/153957-Waluta-glowna-konta-domyslna-waluta-faktur-oraz-waluta-konta-bankowego-
Proszę jednak mieć na uwadze, że waluta konta wpływa na wyliczenia systemowe listy faktur i listy raportów.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-05-25 10:06


Avatar sugester medium
Krzysztof
Jeśli chodzi o godziny ustalenia kursu to nie jest to „każdy” bank tylko NBP i kurs średni jest publikowany w konkretnym oknie czasowym (11.45-12.15) więc wystawiając fakturę tego samego dnia o g.13 ten kurs jest już znany. Wskazanie konkretnego dnia i odpytanie NBP o kurs z takim parametrem to prosta sprawa, sam z tego korzystam aktualnie w makrze.

Co do pozostałych kwestii to próbuje manewrować datami wystawienia i sprzedaży, ale nie pomaga to, że data sprzedaży nie może być po dacie wystawienia (np. po wystawieniu faktury cyklicznej i zmianie daty sprzedaży na dzień po dniu z interesującym mnie kursem, system sam zmienia datę sprzedaży na datę wystawienia jeszcze o tym informując). To jest wbrew przepisom bo można wystawić fakturę na ileś dni przed datą świadczenia usługi co uważam za błąd systemu.
Ponadto data sprzedaży również mogłaby mieć ten checkbox jak data wystawienia - „tylko w dni robocze”

Fajnie by było też mieć możliwość dodania tego dopisku na wydruku o przewalutowaniu, nawet gdy kwota końcowa i faktura jest wystawiona w PLN (umowa najmu oparta o stawkę w EUR ale faktura wystawiana w PLN więc byłaby to taka techniczna informacja dla klienta jaki kurs został użyty i z jakiego dnia)

2022-05-28 23:43


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
mając wystawioną fakturę Vat ba postawie cyklu nie mam problemu z manewrowaniem datami sprzedaży na wcześniejszą, czy na późniejszą w zależności od daty wystawienia.
Sytuacja, która opisuje Pan tutaj:
"Co do pozostałych kwestii to próbuje manewrować datami wystawienia i sprzedaży, ale nie pomaga to, że data sprzedaży nie może być po dacie wystawienia (np. po wystawieniu faktury cyklicznej i zmianie daty sprzedaży na dzień po dniu z interesującym mnie kursem, system sam zmienia datę sprzedaży na datę wystawienia jeszcze o tym informując). To jest wbrew przepisom bo można wystawić fakturę na ileś dni przed datą świadczenia usługi co uważam za błąd systemu."
nie występuję.
Proszę o doprecyzowanie jest w korespondencji prywatnej pisząc na info@fakturownia.pl

Dopisek o kursie waluty pojawia się też gdy wystawiana jest faktura w PLN(pozycje są w PLN) , a waluty EURO użyjemy do samego przeliczenia podsumowania faktury.

Pozdrawiam,
Piotr

2022-05-30 12:01


Dodaj komentarz