Jak wysłać notę odsetkową

Utworzono: 2013-07-26
Ostatnia aktualizacja: 2024-03-18
Liczba odwiedzin posta: 17183

W Fakturowni istnieje możliwość wystawienia noty odsetkowej i wydrukowania jej lub pobrania w formacie PDF. Można to zrobić, gdy faktura ma status:
częściowo opłacona;
- nieopłacona;
- lub do uzupełnienia.
Opcja wystawienia noty odsetkowej pojawi się tylko, jeśli termin płatności faktury już minął. 

Aby wydrukować notę odsetkową:

  • przejdź do listy dokumentów poprzez zakładkę Przychody;
  • z listy wybierz dany dokument, do którego chcesz wystawić notę odsetkową, klikając w jego nazwę;
  • naciśnij przycisk Więcej opcji;
  • z listy dostępnych opcji wybierz Drukuj notę odsetkową.


 

  • wybierz rodzaj odsetek, jaki chcesz naliczyć Kontrahentowi;
  • zatwierdź utworzenie noty odsetkowej klikając przycisk Drukuj.
Rodzaje odsetek:

  • Odsetki ustawowe – należne są tylko wtedy, gdy wynika to z umowy, z ustawy, z orzeczenia organu sądu lub z decyzji innego właściwego organu;
  • Odsetki handlowe – dokładniej: odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych - ich zasadność reguluje ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych;
  • Własne – odsetki obliczane na postawie własnej stawki odsetek obliczanej w stosunku rocznym.


UWAGA!
Nota odsetkowa dostępna jest też w języku angielskim i hiszpańskim. 
Warunkiem uzyskania takiej noty jest wystawienie faktury w danym języku. 
 

Jak wystawić notę odsetkową w przypadku rozbitej płatności?


Opcja wystawienia noty odsetkowej przy więcej niż jednej płatności i różnych datach opłacenia należności, jest możliwa tylko, jeśli korzystasz z planu Start lub wyższego i masz dostęp do opcji Płatności bankowe

Jeśli Twój Kontrahent opłaca należność w ratach, a Ty potrzebujesz obliczyć poprawnie odsetki dla różnych dat płatności, opcja Płatności bankowe pozwoli Ci wygenerować notę odsetkową, która uwzględni różne daty płatności. Aby móc ręcznie dodawać płatności przejdź do Ustawienia > Ustawienia konta > Twoje konto. Znajdź sekcję Płatności bankowe i zaznacz checkbox przy opcji o tej samej nazwie. Pamiętaj o zapisaniu zmian. 
Po aktywowaniu opcji w systemie, możesz dodawać płatności ręcznie. Wystarczy, że przejdziesz do podglądu dokumentu, dla którego chcesz dodać płatność i klikniesz Więcej opcji > Dodaj płatnośćW formularzu dodawania płatności wpisz kwotę oraz wybierz datę, kiedy otrzymałeś należność. Zatwierdź przyciskiem Zapisz, tak aby system mógł automatycznie połączyć płatność z fakturą. Dla każdej otrzymanej płatności wykonaj tę samą czynność. Po dodaniu płatności możesz wygenerować notę odsetkową, która będzie wskazywała prawidłowo policzone odsetki dla każdej kwoty i daty oddzielnie. Nota odsetkowa będzie wtedy wyglądała następująco. W systemie poza notą odsetkową możesz też wygenerować e-mailowe przypomnienie o nieopłaconej fakturze lub wezwanie do zapłaty

Dziękujemy za Wasze wsparcie i mnóstwo pomysłów na nowe funkcje, które nam przesyłacie. Zachęcamy do śledzenia nas na TwitterzeFacebookuPodcaście oraz Instagramie.Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Gabor Mohacsi
Dobrze, że jest możliwość wystawienia noty korygującej, ale dla mnie brakuje możliwość podania daty zapłaty. System automatycznie bierze datę aktualną. Wiem, że chyba jest jakiś sposób zmiany zapisanej daty, bo ostatnio szukałem i w ciągu ok. 10 minut udało mi się znaleźć. Dla mnie, który używam tylko opcję wystawienia faktur, to jest spore utrudnienie.

2016-08-18 11:59


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, poproszę o dokładniejsze wyjaśnienie. Jeżeli chodzi o datę zapłaty , na fakturze podczas edycji jest rubryka "data płatności" .
Można ją wypełnić edytując fakturę, albo wystarczy zmienić status na opłacony i aktualna data sama zostanie dodana. Taka datę płatności można zmienić edytując fakturę.

2016-08-18 12:40


Avatar sugester medium
Sqoteka
Wysyłam klientowi juz drugą notę odsetkową jednak nie mogę na dokumencie wpisać jej numeru dla uporządkowania dokumentów,

2016-12-06 16:38


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Noty odsetkowe w naszym systemie, nie posiadają numerów. nie ma opcji ich numerowania. Uporządkować je chronologicznie można po dacie wystawienia.

2016-12-06 16:51


Avatar sugester medium
tomasz
z datą chodzi o to że wczoraj przyszedł przelew a dziś dałem zapłacone i nota sie liczy do dnia dzisiejszego . JAk zmienić że fv była zapłacona wczoraj??
druga sprawa: fajnie by było jak by było zestawienie not odsetkowych, wystawiłem dziś 10 jednej firmie i muszę otwierać każdą z nich żeby zrobić sume ile tego wyszło...

2017-11-28 20:14


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam,
należy w tym wypadku edytować fakturę i odnaleźć datę płatności na fakturze. Potem zmienić ją na faktyczna datę opłaty.
Po zapisaniu dokumentu należy ponownie wystawić notę odsetkową.

Niestety nota odsetkowa nie jest dokumentem, który zapisywałby się i oddzielnie ewidencjonował w systemie, wiec nie można też zobaczyć zestawienia not odsetkowych dla poszczególnych firm.
Pozdrawiam,
Piotr

2017-11-29 07:48


Avatar sugester medium
Tomasz Cholewa
Przypomnienie o zaległych płatnościach powinno być również dostępne w formie wydruku. Może ciężko w to uwierzyć, ale nie wszyscy klienci mają e-mail.

2018-01-21 17:05


Avatar sugester medium
ujastek
Nie mogę znaleść możliwości definiowania wysokości odsetek za zwłokę. Chciałbym naliczać maksymalne odsetki.

2018-01-22 07:48


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, nie mamy obecnie takiej funkcjonalności w systemie.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-01-22 14:40


Avatar sugester medium
Ewa
Czy istnieje możliwość wysłania noty odsetkowej od razu z fakturowni, tak jak można wysłać przypomnienie lub przypomnienia i jednoczesnego załączenia noty odsetkowej, tak jak można załączyć fakturę w pdf ? Nie znalazłam takiej możliwości

2018-03-15 10:38


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, nie mamy takiej możliwości w systemie. Notę odsetkową można pobrać w pdf i wydrukować lub wysłać z własnej skrzynki pocztowej.
Pozdrawiam,
Piotr.

2018-03-15 12:03


Avatar sugester medium
aga
dzien dobry
Potrzebuje wystawic note odsetkowa ale jak wpisac ręcznie ilosc dni zwłoki - licze je od daty otrzymania f-ry przez konrtahenta

2019-03-14 13:29


Bagi
Bagi
Dzień dobry,

Technicznie jest możliwość zmiany terminu płatności edytując fakturę. Natomiast proszę skonsultować tą sprawę od strony księgowej. Można ustawić własną datę. Przy ustawieniu terminu płatności na opcję “natychmiast” program obliczy dni zwłoki od dnia wystawienia faktury.

Pozdrawiam,
Bagi

2019-03-14 16:08


Avatar sugester medium
DariuSz
Dzień dobry.
Jak wystawić Note odsetkowa z oprocentowaniem zgodnie z umową podpisaną z klientem, które jest wyższe niz ustawowe?

2019-07-31 04:15


Bagi
Bagi
Dzień dobry,

Nota odsetkowa zdefiniowana w Fakturowni umożliwia wyliczenie ustawowych odsetek.

Pozdrawiam,
Bagi

2019-07-31 15:33


Avatar sugester medium
Ketchikan
Konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie do systemu możliwości definiowania wysokości odsetek za zwłokę. Mam w umowie z kontrahentem wpisaną możliwość stosowania odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych (9,5% w 2019), tymczasem system daje jedynie możliwość stosowania odsetek ustawowych, jak w urzędach. Klientami Fakturownia.pl są przecież głównie przedsiębiorcy, a nie urzędy!


2019-08-17 12:01


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam serdecznie,
dziękujemy za sugestie.
W systemie zostały wprowadzone najbardziej powszechne odsetki używane w naszym Kraju. Zdajemy sobie jednak sprawę, że kontrahenci wystawiający mogą potrzebować odsetek w transakcjach handlowych.
Na naszej liście zadań do wykonania mamy również aktualizację części systemu odpowiedzialnej za windykację.
Niestety w obecnym momencie nie jestem w stanie podać kiedy taka aktualizacja nastąpi.
Dziękujemy jednak za przypomnienie.
Pozdrawiam,
Piotr

2019-08-19 12:58


Avatar sugester medium
DOROTA
Bardzo mnie interesuje opcja wystawiania not odsetkowych:
1. dla FV zbiorczych z danego okresu np.roku
2. Możliwość zmiany wysokości odsetek.
wiem ,że państwo nad tym pracują a ja czekam z niecierpliwością.
Dobrego Roku życzę

2020-01-02 20:00


Avatar sugester medium
Jakub
Na fakturze mam wpisaną kwotę zapłaty 10 dni. Kiedy chcę wystawić notę odsetkowa, to system liczy automatycznie odsetki dopiero od terminu 30 dni od wystawienia faktury. Dlaczego tak jest i jak zrobić, żeby system liczył od terminu na zapłatę, którą ustawiłem (czyli w moim przypadku 10 dni od wystawienia faktury).

2020-02-01 13:52


marcink
marcink
Dzień dobry,
Jeżeli termin płatności uzupełnił Pan ręcznie wybierając "własny wpis", a nie wybrał Pan na przykład opcji "wybrana data", to system mógł nie zinterpretować Pana zapisu i automatycznie uzupełnić pole Termin płatności, na podstawie którego liczone są odsetki.
Pozdrawiam,
Marcin

2020-02-28 16:27


Avatar sugester medium
Kamil
Czy będzie możliwość wystawienie noty odsetkowej w wcześniejszą datą niż aktualna?

2020-05-29 12:01


lukaszs
lukaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
Na chwilę obecną nie mamy takiej funkcji w systemie. Sugestie przekażę do działu rozwoju produktu.
Dziękuję za kontakt.

Pozdrawiam,
Łukasz

2020-05-29 12:07


Avatar sugester medium
KatarzynaJ
Witam, noty odsetkowe nie mają możliwości nadania numeru porządkowego, a czy aby poprawnie wystawić notę nie powinna ona mieć swojego numeru identyfikacyjnego?

2021-08-31 11:16


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam serdecznie, zgodnie z prawnymi wymogami do obowiązkowych elementów noty odsetkowej nie zalicza się numer porządkowy. Stąd w naszym systemie taki numer noty nie funkcjonuje.
W razie dalszych wątpliwości w tym zakresie polecam kontakt z Krajową Informacja skarbową lub z Księgową.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-08-31 11:27


Avatar sugester medium
Maciej
Noty odsetkowe są wystawiane na dzień ich generowania , a nie na dzień płatności. Ten algorytm nie działa tylko w przypadku wystawiania noty odsetkowej w dniu opłacania faktury. W CZYM JEST PROBLEM ABY ALGORYTM WYLICZAŁ ODSETKI NA DZIEN OPŁACENIA FAKTURY , KTÓY JEST WSKAZANY W SYSTEME ???

2021-10-12 11:17


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
nota odsetkowa wystawiana jest w czasie rzeczywistym, ale nie na dzień tworzenia noty tylko na dzień wskazany w terminie płatności. W monecie gdy zdarzy się, że faktura jest już opłacona częściowo lub całkowicie, ale już po terminie płatności to program i tak bierze pod uwagę okres miedzy terminem płatności i dniem zapłaty (czas zwłoki w płatności).
W przypadku gdy faktura jest opłacona i w dalszym ciągu jest zaległość tworząc notę program wskazuje poszczególne etapy obliczeń wartości na nocie odsetkowej i podaje podsumowanie wartości odsetek.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-10-12 11:22


Avatar sugester medium
Dariusz
Czy istnieje możliwość automatycznego generowania noty odsetkowej i wysyłania jej łącznie z przypomnieniem o płatności?

2021-11-17 13:10


marcink
marcink
Dzień dobry,
Nie posiadamy takiej funkcji. Możliwe jest automatyczne przesłanie przypomnienia o płatności do ustawienia (w Ustawienia>Ustawienia konta>Wysyłanie e-mailem) lub manualne wygenerowanie noty odsetkowej z opcji związanych z dokumentem.
Wszelkie sugestie dotyczące funkcjonalności systemu można dodawać na stronie sugester.fakturownia.pl.
Zgłaszane tam pomysły cieszące się zainteresowaniem naszych Użytkowników, wyrażonym w ilości głosów, trafiają na spotkania działu rozwoju produktu.
Pozdrawiam,
Marcin

2021-11-17 15:31


Avatar sugester medium
MAteusz Buras
Ewidentnie jest jakiś błąd z tymi datami.
Zmieniłem wszystko tak jak podpowiedzi wyżej, mam nawet na fakturze napisane" Kwota opłacona: 61 974,78 PLN dnia 2021-11-03 chcę wystawić notę odsetkową i wylicza mi ją na dzień dzisiejszy tj 2019-11-19 a nie na 2019-11-03 jak przyszedł przelew.
Jest okienko nawet w nocie odsetkowej w której można wpisać datę płatności ale ono nic nie daje...

2021-11-19 20:02


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
w celu analizy zgłoszenia proszę o wskazanie dokumentu, do którego generowała Pani notę odsetkową oraz udzielenie dostępu do konta dla pomocy technicznej: https://pomoc.fakturownia.pl/148038-Pomoc-techniczna-jak-udzielic-do-niej-dostepu-.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-12-23 10:36


Avatar sugester medium
Tomasz Regimowicz
Witam,

czy aktualnie jest możliwość wystawienia noty odestkowej kożystając z API Fakturowni ?,
jeżeli nie ma takiej możliwości czy planujecie dodać ją w najbliższej przyszłości ?

pozdrawiam,
Tomasz Regimowicz

2022-04-21 12:14


adamn
adamn
Dzień dobry,

na chwilę obecną w Fakturowni nie istnieje jeszcze możliwość wystawienia noty odsetkowej przez API, można tylko wygenerować PDF i pobrać z poziomu interfejsu.

Pozdrawiam,

Adam

2022-04-25 09:41


Avatar sugester medium
Marek
Dlaczego nota odsetkowa ma różne marginesy z lewej i prawej strony? Czy można to poprawić?

Pozdrawiam,
Marek

2022-08-18 16:26


marcink
marcink
Dzień dobry,
nie ma możliwości zmiany wydruku ustawieniami. Proszę o przesłanie zgłoszenia na info@fakturownia.pl, zostanie przekazane programistom.

Pozdrawiam,
Marcin

2022-08-18 16:52


Avatar sugester medium
Natalia
Proponuję rozbudowanie o możliwość wystawienia jednej noty odsetkowej do kilku faktur.
Wystawianie do kilkunastu faktur noty odsetkowej każdej z osobna wydłuża czas pracy...
Pozdrawiam

2022-09-21 13:52


julitac
julitac
Dzień dobry,
takiej funkcji nie ma obecnie w systemie. Sugestia została przesłana do działu rozwoju produktu.
Jeżeli zostanie zaakceptowana, dodana do listy przyszłych implementacji i wdrożona, na pewno poinformujemy.
Zachęcamy do śledzenia na bieżąco listy nowych wdrożeń.

Pozdrawiam
Julita Cieśliczka

2022-09-22 16:16


Avatar sugester medium
Krzysztof
Czy można dodać wystawianie not odsetkowych do wielu dokumentów na raz ? Lub zbiorczo na jednego kontrachenta?

2022-10-02 23:34


julitac
julitac
Dzień dobry,
niestety obecnie nie ma takiej funkcji w systemie.

Pozdrawiamy

2022-10-03 12:06


Avatar sugester medium
Rafal
Witam. czy jest możliwość wystawienia zbiorczej noty odsetkowej dla wszystkich faktur dla danego klienta ?

2023-01-08 17:28


lukaszs
lukaszs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
niestety obecnie nie ma takiej funkcji w systemie.
Dziękuję za kontakt.

Pozdrawiam,
Łukasz

2023-01-10 13:30


Avatar sugester medium
Phil Woodhouse
I need to be able to add this 40 - 70 euro fine below to my nota odsetki . How to do this?

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, Dz. U. 2013 poz. 403, z późniejszymi zmianami, wierzycielowi który nie otrzymał zapłaty za należną fakturę w terminie, przysługuje oprócz odsetek za opóźnienie, rekompensata od dłużnika w wysokości:
40 euro - jeśli wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;
70 euro - jeśli wartość świadczenia pieniężnego przewyższa 5000 złotych, ale jest niższa niż 50 000 złotych;
100 euro - jeśli wartość świadczenia pieniężnego wynosi równo 50 000 złotych lub jest wyższa niż 50 000 zł.
Równowartość kwoty rekompensaty w złotówkach ustala się, biorąc pod uwagę średni kurs EURO ogłoszony przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego ten, w którym wierzytelność stała się wymagalna.

2023-01-11 11:20


Avatar sugester medium
Christian Baranowski
Witam, noty wysyłam często pocztą, z kilkuset not do wystawienia za ubiegły rok ponad 200 mam z inną datą otrzymania jak daty płatności i wystawienia... nie mogę w żaden sposób wystawić poprawnych not, nie mogę edytować, pilnie potrzebna jest opcja wystawienia not od momentu "wysłania" ponieważ system not jest aktualnie dla wielu osób bezużyteczny.

2023-06-09 08:20


Avatar sugester medium
Maciej Czapla
Wysokość odsetek od opóźnień handlowych błędnie jest liczona. Od stycznia mamy 15,75% a nie 16,75% proszę o poprawienie.

2024-01-03 08:04


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
dziękuję za kontakt.
Przekażemy informacje do działy zajmującego się analizą tego typu danych w systemie, W momencie gdy potwierdzimy zmianę odsetek, niezwłocznie dokonamy zmian.
Dziękuję za informację.
Pozdrawiam,
Piotr

2024-01-03 09:31


Avatar sugester medium
Monika
Czy planujecie dodać możliwość stworzenia noty 40 euro?

2024-01-12 15:21


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
ma Pani na myśli opcję zryczałtowanej rekompensaty w przypadku opóźnienia w płatności w kwocie 40 euro?
Takie obciążenie można wpisać podczas stworzenia noty księgowej w systemie: https://pomoc.fakturownia.pl/389929-Nota-ksiegowa-obciazeniowo-uznaniowa-jak-wystawic-w-systemie.
Pozdrawiam,
Piotr

2024-01-16 10:58


Avatar sugester medium
Magda
Dzień dobry, kiedy będzie możliwość wystawinia noty odsetkowej dla kilku faktur (dokumentów księgowych) ? Temt przewija się kilka razy wcześniej. Inne programy mają takie funkcje w standardzie.

2024-02-19 12:18


Dodaj komentarz