Jak wystawić fakturę VAT z Faktury Proforma?

Utworzono: 2012-04-18
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-07
Liczba odwiedzin posta: 11721

Chcąc wystawić fakturę VAT z dokumentu nieksięgowego, którym jest Faktura Proforma należy wejść w podgląd proformy klikając na jej numer i z menu podręcznego wybrać opcje Kopiuj do VATProgram przekopiuje wszystkie dane na nowy formularz, w tym momencie wystarczy kliknąć Zapisz.

W systemie można też w analogiczny sposób wystawić fakturę VAT z zamówienia. Instrukcję jak to zrobić znajdziesz tutaj
Uwaga. Dokument Proformy  jest dokumentem uniwersalnym. Z jednego dokumentu Proforma można wystawiać wiele faktur VAT dla danego Klienta. 
Informacja, że do dokumentu Proformy została wystawiona faktura VAT znajduje się w kolumnie Wystawiono fakturęPowrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Bogumił
Byłby bardziej pomocne jeśli załączylibyście Państwo screen shoty

2018-01-17 11:56

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Witam, zrzut ekranu został dodany,
dziękujemy za kontakt.
Pozdrawiam,
Piotr

2018-01-17 12:02

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Łukasz
Rozumiem, że w analogiczny sposób zrobimy fakture zw z Vat

2019-01-27 15:14

Zgłoś naruszenie zasad

annac
annac
Witam,
Zgadza się, stawka podatku VAT zw nie jest przeszkodą przy zastosowaniu tej funkcjonalności naszego systemu. W przypadku dodatkowych pytań pozostajemy do dyspozycji.
Pozdrawiam, Anna.

2019-01-28 14:33

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
tomasz
witam
zamieniłem fakturę proformę na fakturę VAT ale wcześniej zanim to zrobiłem zaznaczyłem proformę jako opłaconą. Teraz w spisie faktur są dwie i proforma i VAT czy nie będzie zdublowana suma z faktury i proformy w rozliczeniu vat ?

2019-03-09 22:38

Zgłoś naruszenie zasad

annac
annac
Witam,
Jeżeli postąpił Pan w sposób opisany w poście powyżej, nie ma takiego ryzyka. Dokument proformy jest bowiem dokumentem nieksięgowym i nie jest traktowany tak jak dokument księgowy- faktura.
Pozdrawiam, Ania.

2019-03-11 11:47

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
sucro
Fajnie by było jeszcze, żeby faktura pro-forma znikała lub była powiązana z fakturą VAT w dziale Przychody / Wszystkie ( bo w podsumowaniu jest dwukrotnie liczone jako suma )

2020-02-05 18:46

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
aga
Dlaczego, gdy robię Fakturę VAT na podstawie proformy, i ta FV jest opłacona, to dlaczego proforma też automatycznie nie odznacza się jako opłacona ?

2020-05-07 20:14

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
Mentor
Czy jest możliwość, by po wystawieniu faktury VAT na podstawie wcześniej utworzonej faktury proforma - proforma znikała z systemu (bo de facto została zamieniona na FV VAT - więc nie powinna już zalegać w dokumentach )

2020-08-25 09:58

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
odpowiadam na powyższe pytania oraz sugestie.

- Fajnie by było jeszcze, żeby faktura pro-forma znikała lub była powiązana z fakturą VAT w dziale Przychody / Wszystkie ( bo w podsumowaniu jest dwukrotnie liczone jako suma )
Odpowiedź:
Niestety nie jest to założeniem systemu. Zamówienie, Proforma czy inny dokument nieksięgowy jest dokumentem uniwersalnym, który pozwala na dalsze wystawianie faktur VAT z dokumentu nieksięgowego. Bez potrzebny generowania cały czas tych samych danych.
Z drugiej strony, Klienci korzystający z wystawiania jednej faktury VAT z takich dokumentów jak proforma potrzebują żeby dokument nie znikał po tworzeniu faktury, gdyż często odwołują się do pierwotnego dokumentu przy transakcji.

- Dlaczego, gdy robię Fakturę VAT na podstawie proformy, i ta FV jest opłacona, to dlaczego proforma też automatycznie nie odznacza się jako opłacona ?
Odpowiedź:
Informacja o opłaceniu dokumentu Proformy jest tak naprawdę informacją o zrealizowaniu danej transakcji. To w przypadku Klientów którzy wystawiają jedną fakturę VAT z Proformy. Nie dubluje to jednak w systemie wartości przychodu w raportach systemowych.
Pozdrawiam,
Piotr


2020-09-07 13:17

Zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz