Rozliczenia ZUS - automatyczne naliczanie składek w programie

Utworzono: 2020-02-28
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-27
Liczba odwiedzin posta: 1239


Fakturownia oferuje możliwość ustalenia mechanizmu naliczania składek ZUS dla działalności gospodarczej jednoosobowej. Włączenie panelu ustalenia składek ZUS aktywujemy poprzez zakładkę Ustawienia > Ustawienia konta > Twoje konto > Księgowość online > Rozliczenia ZUS > Zapisz. 
                                                                                         


Po zaznaczeniu okna pojawi się przycisk  "Konfiguruj", pojawi nam się w menu Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Rozliczenia ZUS panel z konfiguracją składek ZUS. W górnej części Panelu ustalamy gdzie chcemy aby rozliczały się prawidłowo obliczone składki społeczne.
Mamy do wyboru:
  •  w zaliczce na podatek dochodowy dostępnego w systemie pod nazwą Rozliczenie miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy według skali podatkowej (dawniej PIT-5) w funkcji Księgowość online.
  •  w kosztach uzyskania przychodu, wtedy program umieści koszt składki społecznej razem z kosztami opłaty za fundusz pracy w dokumencie Dowód wewnętrzny po stornie kosztów. 
Kolejna rubryka Rodzaj ZUS służy do wyboru wariantu rozliczenia ZUS, któremu wedle prawa podlegamy jako przedsiębiorcy. 
Do wyboru są: 
  • Pełny ZUS
  • Preferencyjny
  • Mały ZUS
  • Tylko zdrowotne
Kolejno rubryka informacyjna gdzie podane są aktualne  Podstawy wymiaru składek za rok 2020. 
Panel zamyka przycisk funkcyjny Oblicz, za pomocą wybranych opcji ZUS wskazuje obliczenia składek za dany miesiąc. 

Wybierając Pełny ZUS program dodatkowo pokaże nam w panelu okno Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz Własna podstawa składki społecznej. 
Możliwość oznaczenia "Własna podstawa składki społecznej" jest dla przedsiębiorców, którzy planują płacić wyższe składni niż przewidziane odgórnie w celu uzyskania odpowiednio wyższych świadczeń emerytalnych, rentowych, chorobowych itd. 

Wybierając "Preferencyjny" widzimy różnicę postawy wymiaru składek społecznych w tym przypadku oraz po zastosowaniu obliczeń. W tym przypadku ważne jest wybranie daty w rubryce "Data rozpoczęcia działalności", gdyż jest to informacja dla programu, ile czasu dany wybrany wariant składek ZUS jest prawidłowy. 

Kolejny wariant to "Mały ZUS". Obliczenia stawek w tym przypadku zależą od przychodu uzyskanego przez przedsiębiorcę w poprzednim roku rozliczeniowym ( Przychód za rok 2019 ) oraz liczby przepracowanych dni ( Przepracowane dni w 2019 ) w tym roku. Oczywiście dane wprowadzone w poniższym obrazku są danymi testowymi, potrzebnymi do przykładu wyliczenia małego ZUS-u. 


Ostatnim wariantem do wyboru w panelu jest "Tylko zdrowotne".  To rozwiązane jest przydatne dla przedsiębiorcy, który dodatkowo zatrudniony jest u innego pracodawcy i to pracodawca odprowadza za danego przedsiębiorcę składki ZUS. Wtedy przedsiębiorca odprowadza dodatkowo (czy "tylko", a nie dodatkowo)  składkę zdrowotną. 
Po zapisaniu zmian, zauważalnie zmieni się wygląd czarnej belki na górze ekranu. Na czarnym pasku z danymi klienta pojawi się dodatkowa kolumna Księgowość > Składki ZUS z numeryczną notyfikacją o nierozliczonych składkach ZUS. Natomiast w zakładce "Konfiguracja" pojawi się podtyp "Rozliczenia ZUS".

Jeżeli naliczanie składek ZUS zostanie przez przedsiębiorcę w trakcie danego miesiąca zmienione? program automatycznie doda składkę za poprzedni miesiąc na listę składek ZUS z informacjami takimi jak: wariant składki, za jaki miesiąc i rok jest dana składka, a także informacje jak: wartość składki, termin opłacania oraz status płatności.  
Po prawej stronie informacji od składkach wyświetlany jest trybik z opcjami: Edytuj, Usuń, Rozlicz


Po kliknięciu przycisku "Rozlicz" system wyświetli monit z uzupełnionymi automatycznie polami: "Data opłacenia" oraz "Kwota opłacona".

                                                                        

Rubryki te można zmodyfikować zgodnie z rzeczywistą datą i kwotą opłaty. Po Kliknięciu przycisku "Rozlicz" system stworzy w zakładce Wydatki dokument "Dowód wewnętrzny"

"Dowód wewnętrzny", w zależności od wyboru wariantu na początku konfiguracji stawek, będzie wyglądał następująco:
 
  • "w zaliczce na podatek dochodowy" dostępnego w systemie pod nazwą: "Rozliczenie miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy według skali podatkowej (dawniej PIT-5)" w funkcji Księgowość online.


 
  • "w kosztach uzyskania przychodu", wtedy program umieści koszt składki społecznej razem z kosztami opłaty za fundusz pracy w dokumencie Dowód wewnętrzny po stornie kosztów. 


W przypadku pomyłki, składkę ZUS można edytować (nawet po rozliczeniu) i zmienić termin opłacenia, odznaczyć składkę chorobową, a nawet usunąć "Dowód wewnętrzny" z systemu. 
Po usunięciu "Dowodu wewnętrznego", składka ZUS zmieni automatycznie status na nieopłaconą i pojawi się notyfikacja z liczbą nieopłaconych składek w zakładce Księgowość > Składki ZUS

Kolejne składki ZUS pojawiają się automatycznie do 5 dnia każdego kolejnego miesiąca ze statusem nieopłacona. Jeżeli zdarzy się, że chcemy rozliczymy ZUS wcześniej, przed pojawieniem się składki na liście, można dodać ją ręcznie do systemu poprzez przycisk Dodaj


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Kasia
Dzień dobry, w jaki sposób skonfigurować w systemie rozliczanie składek ZUS przy rozliczaniu podatku ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych? Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym przychód pomniejsza się o wartość opłaconych składek społecznych, natomiast sam podatek - o składki zdrowotne. Jak i gdzie to skonfigurować, żeby składki się dobrze rozliczały?

2021-01-25 21:04

Zgłoś naruszenie zasad

piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
na ten moment nie mamy możliwości rozliczenia firm, które korzystają z podatku ryczałtowego od dochodów ewidencjonowanych.
Zmiany w tym zakresie planujemy wprowadzać w trakcie obecnego roku kalendarzowego.
Na ten moment nie mamy jeszcze konkretnej daty rozpoczęcia prac.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-01-27 14:17

Zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz