Rozliczenia ZUS - automatyczne naliczanie składek w programie

Utworzono: 2020-02-28
Ostatnia aktualizacja: 2023-09-14
Liczba odwiedzin posta: 4838


Fakturownia oferuje możliwość ustalenia mechanizmu naliczania składek ZUS dla działalności gospodarczej jednoosobowej. Włączenie panelu ustalenia składek ZUS aktywujemy poprzez zakładkę Ustawienia > Ustawienia konta > Twoje konto > Księgowość online > Rozliczenia ZUS > Zapisz. 
                                                                                         twoje konto rozliczenia zus


Po zaznaczeniu okna pojawi się przycisk  "Konfiguruj", pojawi nam się w menu Ustawienia > Ustawienia konta > Konfiguracja > Rozliczenia ZUS panel z konfiguracją składek ZUS. 

twoje konto rozliczenia  zus konfiguruj
Konfiguracja rozliczenie zaliczek
W górnej części Panelu ustalamy gdzie chcemy aby rozliczały się prawidłowo obliczone składki społeczne.
Mamy do wyboru:
  •  w zaliczce na podatek dochodowy dostępnego w systemie pod nazwą Rozliczenie miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy według skali podatkowej (dawniej PIT-5) w funkcji Księgowość online.
  •  w kosztach uzyskania przychodu, wtedy program umieści koszt składki społecznej razem z kosztami opłaty za fundusz pracy w dokumencie Dowód wewnętrzny po stornie kosztów. 
Kolejna rubryka Rodzaj ZUS służy do wyboru wariantu rozliczenia ZUS, któremu wedle prawa podlegamy jako przedsiębiorcy. 
Do wyboru są: 
  • Pełny ZUS
  • Preferencyjny
  • Mały ZUS
  • Tylko zdrowotne
Kolejno rubryka informacyjna gdzie podane są aktualne  Podstawy wymiaru składek za rok 2020. 
Panel zamyka przycisk funkcyjny Oblicz, za pomocą wybranych opcji ZUS wskazuje obliczenia składek za dany miesiąc. 

Wybierając Pełny ZUS program dodatkowo pokaże nam w panelu okno Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz Własna podstawa składki społecznej. 

pe%C5%82ny zus z chorobowym


Możliwość oznaczenia "Własna podstawa składki społecznej" jest dla przedsiębiorców, którzy planują płacić wyższe składni niż przewidziane odgórnie w celu uzyskania odpowiednio wyższych świadczeń emerytalnych, rentowych, chorobowych itd. 

Wybierając "Preferencyjny" widzimy różnicę postawy wymiaru składek społecznych w tym przypadku oraz po zastosowaniu obliczeń. 

preferencyjny ZUS 2

W tym przypadku ważne jest wybranie daty w rubryce "Data rozpoczęcia działalności", gdyż jest to informacja dla programu, ile czasu dany wybrany wariant składek ZUS jest prawidłowy. 

Kolejny wariant to "Mały ZUS". Obliczenia stawek w tym przypadku zależą od przychodu uzyskanego przez przedsiębiorcę w poprzednim roku rozliczeniowym ( Przychód za rok 2019 ) oraz liczby przepracowanych dni ( Przepracowane dni w 2019 ) w tym roku. Oczywiście dane wprowadzone w poniższym obrazku są danymi testowymi, potrzebnymi do przykładu wyliczenia małego ZUS-u. 


ma%C5%82y zus obliczeniaOstatnim wariantem do wyboru w panelu jest "Tylko zdrowotne".  To rozwiązane jest przydatne dla przedsiębiorcy, który dodatkowo zatrudniony jest u innego pracodawcy i to pracodawca odprowadza za danego przedsiębiorcę składki ZUS. Wtedy przedsiębiorca odprowadza dodatkowo (czy "tylko", a nie dodatkowo)  składkę zdrowotną. 

tylko zdrowotne


Po zapisaniu zmian, zauważalnie zmieni się wygląd czarnej belki na górze ekranu. Na czarnym pasku z danymi klienta pojawi się dodatkowa kolumna Księgowość > Składki ZUS z numeryczną notyfikacją o nierozliczonych składkach ZUS. Natomiast w zakładce "Konfiguracja" pojawi się podtyp "Rozliczenia ZUS".


ZUS zmiana interface 2


Jeżeli naliczanie składek ZUS zostanie przez przedsiębiorcę w trakcie danego miesiąca zmienione? program automatycznie doda składkę za poprzedni miesiąc na listę składek ZUS z informacjami takimi jak: wariant składki, za jaki miesiąc i rok jest dana składka, a także informacje jak: wartość składki, termin opłacania oraz status płatności.  
Po prawej stronie informacji od składkach wyświetlany jest trybik z opcjami: Edytuj, Usuń, Rozlicz


ZUS przycisk rozlicz i dodaj 2Po kliknięciu przycisku "Rozlicz" system wyświetli monit z uzupełnionymi automatycznie polami: "Data opłacenia" oraz "Kwota opłacona".

                                                                        monit kwota data zus

Rubryki te można zmodyfikować zgodnie z rzeczywistą datą i kwotą opłaty. Po Kliknięciu przycisku "Rozlicz" system stworzy w zakładce Wydatki dokument "Dowód wewnętrzny"

"Dowód wewnętrzny", w zależności od wyboru wariantu na początku konfiguracji stawek, będzie wyglądał następująco:
 
  • "w zaliczce na podatek dochodowy" dostępnego w systemie pod nazwą: "Rozliczenie miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy według skali podatkowej (dawniej PIT-5)" w funkcji Księgowość online.
dw samo  fp

 
  • "w kosztach uzyskania przychodu", wtedy program umieści koszt składki społecznej razem z kosztami opłaty za fundusz pracy w dokumencie Dowód wewnętrzny po stornie kosztów. 
dw spo%C5%82eczna i fp

W przypadku pomyłki, składkę ZUS można edytować (nawet po rozliczeniu) i zmienić termin opłacenia, odznaczyć składkę chorobową, a nawet usunąć "Dowód wewnętrzny" z systemu. 


stawka ZUS edycja

Po usunięciu "Dowodu wewnętrznego", składka ZUS zmieni automatycznie status na nieopłaconą i pojawi się notyfikacja z liczbą nieopłaconych składek w zakładce Księgowość > Składki ZUS

Kolejne składki ZUS pojawiają się automatycznie do 5 dnia każdego kolejnego miesiąca ze statusem nieopłacona. Jeżeli zdarzy się, że chcemy rozliczymy ZUS wcześniej, przed pojawieniem się składki na liście, można dodać ją ręcznie do systemu poprzez przycisk Dodaj


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
Kasia
Dzień dobry, w jaki sposób skonfigurować w systemie rozliczanie składek ZUS przy rozliczaniu podatku ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych? Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym przychód pomniejsza się o wartość opłaconych składek społecznych, natomiast sam podatek - o składki zdrowotne. Jak i gdzie to skonfigurować, żeby składki się dobrze rozliczały?

2021-01-25 21:04


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
na ten moment nie mamy możliwości rozliczenia firm, które korzystają z podatku ryczałtowego od dochodów ewidencjonowanych.
Zmiany w tym zakresie planujemy wprowadzać w trakcie obecnego roku kalendarzowego.
Na ten moment nie mamy jeszcze konkretnej daty rozpoczęcia prac.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-01-27 14:17


Avatar sugester medium
Klient
Kiedy zmiany zostaną wprowadzone dla osób rozliczających się w formie podatku zryczałtowanego?

2021-07-09 22:32


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
dziękujemy za kontakt.
Planowe rozpoczęcie prac nad usprawnieniami księgowymi, które dotyczą rozliczenia zaliczek dla podatku dochodowego także dla ryczałtowców planowane jest na koniec obecnego roku kalendarzowego.
Pozdrawiam,
Piotr

2021-07-26 13:08


Avatar sugester medium
anonim
Dzień dobry,
Czy jest możliwe wysyłanie deklaracji ZUS DRA z programu?

2022-01-09 13:02


Avatar sugester medium
Mariusz
Ponawiam pytanie, czy jest możliwe wysłanie deklaracji ZUS DRA z programu

2022-03-20 12:08


piotr.wajs
piotr.wajs
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
na ten moment nie mamy tego typu formularzy ZUS w programie.
Pozdrawiam,
Piotr

2022-03-21 09:26


Avatar sugester medium
anonim
Czy mam możliwość skonfigurowania składek ZUS zgodnie z wybraną formą opodatkowania:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz zgodnie ze wskazanymi rocznymi przychodami (w zależności od nich są różne składki ZUS). Widzę, ze wcześniejsze pytania poniekąd dotyczyły tego wątku.

2022-07-13 14:44


Kacper_Seta
Kacper_Seta
Odpowiedź główna   Dzień dobry,
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można wybrać w sekcji Podatek dochodowy PIT, w rubryce Rodzaj opodatkowania.
W ustawieniach ZUS nie ma możliwości takiego wyboru, tam mamy możliwość wyboru Rodzaj ZUS:
Pełny
Preferencyjny
Mały
Tylko zdrowotne

Te ustawienia dostępne są po przejściu w Ustawienia -> Ustawienia konta -> Konfiguruj przy rozliczeniach ZUS, w edycji danej firmy.

Następnie w zakładce Księgowość -> Składki ZUS podczas generowania nowej składki należy podać Suma przychodów w roku kalendarzowym 2022.

Pozdrawiam
Kacper

2022-07-14 09:41


Avatar sugester medium
Marta
Dzień dobry,
Dowód wewnętrzny dla składek ZUS się sam nie wystawia po kliknięciu rozlicz. W panelu składek ZUS NIEpotrzebnie wyświetla się kwota składki w "odliczenia składek ZUS" - przez co kwota jest błędnie naliczana (zła podstawa składek i kwota składki) - jak to zmienić? Powinno być 0zł w odliczeniach. Składki mam ustawione jako wliczane w koszty przychodów - ale sama dowód wewnętrzny wystawiam bo się nie generuje z automatu...

2023-09-14 11:48


Dodaj komentarz